filozofia nauki narciarstwa
- nasza koncepcja edukacji
Uczymy jazdy na nartach w przemyślany sposób
Jesteśmy przekonani, że nie wystarczy być świetnym narciarzem, by dobrze przekazywać tajniki narciarstwa. Umiejętności uczenia i budowania konstruktywnych doświadczeń często są co najmniej równie ważne, jeśli nie ważniejsze. Stąd zasady, którym hołdujemy.
Małe grupy
Grupy dorosłych i młodzieży, w których uczycie się jeździć na nartach najczęściej liczą od 10 do 12 osób. Jest to liczba optymalna, by nauka posuwała się szybko naprzód i następowało wzmocnienie efektów uczenia się dzięki obserwacji innych. Instruktor w takiej grupie ma dobry kontakt z każdym kursantem i będzie mógł przeznaczyć czas dla każdej osoby, udzielić jej pomocnych wskazówek. Kumulacja efektów w takich grupach związana jest również z relacjami, które wytwarzają się pomiędzy uczestnikami oraz pomiędzy nimi a instruktorem.
Grupy dziecięce (od 7. do 11. lat) składają się najczęściej z od 6. do 8. uczestników. To również dobra liczba zapewniająca efektywną naukę i dobrą zabawę.
POZYTYWNA ATMOSFERA I WZMACNIAJĄCE RELACJE
Zajęcia są prowadzone na zasadzie partnerskiej współpracy instruktora z grupą i każdym z osobna, w przyjaznej i bezstresowej atmosferze. Dostrzegamy wartość doceniania i podkreślania postępów i osiągnięć, nawet tych najmniejszych, bo takie podejście warunkuje duży i szybki przyrost umiejętności. Korygowanie błędów jest nieodzowne, ale musi być ugruntowane w docenieniu postępów i poprawnych elementów zachowań adeptów narciarstwa.
POZIOM DOSTOSOWANY DO UCZESTNIKÓW
Dostosowujemy poziom trudności do umiejętności członków grup szkoleniowych. Zmieniamy stoki; zaczynamy od tych najłatwiejszych i stopniowo zwiększamy trudności i wymagania. Wprowadzamy poszczególne elementy techniki jazdy na nartach zgodnie z najlepszymi programami metodycznymi; dostosowujemy je do narciarskich kompetencji kursantów. Od każdego wymagamy tego, na co może i chce sobie pozwolić, bo każdy ma własną ścieżkę, tempo i cele…
KOGO UCZYMY?
Nasze kursy 1. i 2. stopnia są dostosowane przede wszystkim dla osób dorosłych i młodzieży. Ich uczestnikami mogą być osoby, które ukończyły 12. rok życia.
Kursy dla dzieci przeznaczone są dla tych pociech, które są pomiędzy 7. a 11. rokiem życia.
W przypadku dzieci i młodszych uczestników zajeć każdorazowo konsultujemy ich udział w kursie indywidualnie z rodzicami. Nie odbiega to zasadniczo od dobrej praktyki, której hołdujemy, że rozmawiamy z przyszłymi uczestnikami naszych zajęć przez telefon, by pozyskać podstawowa wiedzę na temat ich dotychczasowych doświadczeń narciarskich lub ich braku oraz przekazujemy w takiej bezpośredniej rozmowie bardziej spersonalizowane informacje, a także odpowiadamy na wszelakie pytania.
PROFESJONALNE PROWADZENIE ZAJĘĆ
Zajęcia dla dorosłych i młodzieży są prowadzone na dwóch poziomach:
1. stopień nauki i doskonalenia jazdy – dla osób rozpoczynających narciarską edukację oraz doskonalących swoje wstępne umiejętności narciarskie. To zajęcia zarówno dla tych, którzy nigdy nie mieli nart na nogach, jak i tych którzy wprawdzie jeździli już na nartach, lecz niedługo lub sporadycznie. To również szkolenie dla tych mających więcej narciarskiej praktyki, ale nie posiadających dobrych podstaw poprawnej, skutecznej techniki współczesnej jazdy na nartach.
2. stopień nauki i doskonalenia jazdy – dla osób mających dobre podstawy narciarskich umiejętności, szczególnie dla uczestników kursów 1 stopnia. Do zajęć w ramach stopnia drugiego zapraszamy głównie uczestników szkoleń stopnia pierwszego organizowanych w poprzednich latach w ramach naszych kursów. Nie wystarczy dłużej lub długo jeździć na nartach, by w sensowny sposób uczestniczyć w tych szkoleniach. Trzeba jeszcze mieć dobre podstawy techniki jazdy, które można właśnie zdobyć w ramach naszych szkoleń podstawowych lub w innych szkołach narciarskich.
SZYBKIE EFEKTY
W uczenie narciarstwa wkładamy serce, doświadczenia, umiejętności i wiedzę. Robimy to od lat. Program 6-dniowych kursów znacząco potęguje przyrost umiejętności. Czasami sami nie dowierzamy, że nasi kursanci robią tak zaskakująco szybkie postępy.
Zarażamy innych fascynacją do narciarstwa, sprawia nam ogromną radość, gdy widzimy jak szybko i skutecznie tę radość płynącą z białego szaleństwa przejmują inni i jak wzrasta ich poziom panowania nad dwoma deskami. Zapraszamy do eksperymentowania z „epidemią” narciarstwa!